Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Duomenų bazės (10)

Duomenų bazės (10)

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Duomenų bazės samprata. Duomenų bazių evoliucija. Loginių duomenų vaizdavimas. Duomenų organizavimo modeliai. Duomenų normalizavimas ir normalinės formos. Duomenų bazių valdymo sistemos. Duomenų bazės kūrimas ir redagavimas. Navigacijos duomenų bazėje priemonės. Duomenų bazės rikiavimas ir indeksiniai. failai. Paieška duomenų bazėje. Filtrai. Ryšys su kitomis programomis. Duomenų bazių taikymas.

Ištrauka

Dvidešimt pirmajame amžiuje spartus visuomenės vystymasis tęsiaisi: vis greičiau atnaujinama technika ir technologijos, keičiasi sukuriamos ir suvartojamos energijos proporcijos, naudojamos vis tobulesnės ryšio ir susisiekimo priemonės. Ne mažesniu tempu gausėja ir informacijos. Mūsų laikus drąsiai galima pavadinti informacijos amžiumi. Naujos žmonių kartos dabar jau užauga su kompiuteriu ir jis yra įprastas mokymosi, studijų, darbo instrumentas. Versle, ūkinėje veikloje, rinkoje jau neįmanoma apsieti be kompiuterinio informacijos apdorojimo, be informacijos ir komunikacijos technologijų. Informacinės sistemos vaidina vis didesnį vaidmenį valdyme ir politikoje, jau nekalbant apie švietimą, mokslą ir kultūrą. Informacija ir žinios tampa ekonominiu ištekliu, jos yra labiausiai kvalifikuotos ir kūrybiškiausios intelektualiosios žmogaus veiklos produktas.
Informacija yra reikšminga šiuolaikiniame gyvenime. Daugelyje dalykinių sričių didėja veiklos procesų įvairovė, spartėja kompiuterinių priemonių raida ir taikymas, įgalinantys supaprastinti šių procesų valdymą. Informacija tampa vis labiau prieinama ir efektyviau perimama. Informacinės visuomenės raidos procesai pereina į naują etapą, vadinamą žinių visuomenės kūrimo etapu, kuriame nemažiau svarbiu ištekliumi tampa žmogaus žinojimo veiksniai, praktika ir įgūdžiai bei jų išsaugojimo skaitmeninėje erdvėje metodai ir galimybės. Esant dabartinei situacijai iš būsimo specialisto pirmiausiai bus reikalaujama efektyvaus darbo su naujomis informacinėmis technologijomis. Būsimiems valdymo specialistams svarbu suprasti organizacijų aplinką ir susipažinti su pagrindinėmis duomenų išraiškos priemonėmis, modeliais bei valdymo ypatumais, užtikrinančiais efektyvesnius darbo metodus. Reikšmingą vaidmenį šiame kontekste vaidina duomenų bazių valdymo sistemos. Jų teikiamos duomenų apdorojimo priemonės suteikia galimybę lengviau tvarkyti ir valdyti duomenis, juos išsaugoti, rūšiuoti, vykdyti paiešką, skleisti informaciją kompiuterių tinkluose.

Terminas "duomenų bazė" atsirado XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio pabaigoje, tačiau ir šiuo metu vis dar yra įvairiai apibrėžiamas. Iš kelių duomenų bazės (DB) sampratų pagrindinės yra trys.
1. DB – tai kartu saugomų ir susijusių duomenų, skirtų apdoroti kompiuteriu, visuma. Duomenys atitinka realaus pasaulio tam tikros – skirtos automatizuoti – dalies (taikymo srities) modelį. Duomenų pavyzdžiai: bibliotekos kartoteka, telefonų abonentų knyga, pirkėjų užsakymų registracijos žurnalas ir kt. Duomenys saugomi ir apdorojami ne bet kaip, o laikantis tam tikrų susitarimų, taisyklių. Reiktų skirti vadinamąjį fizinį ir loginį duomenų organizavimą. Pirmasis nurodo duomenų fizinio išdėstymo būdus kompiuterio atmintyje, o antrasis – duomenų struktūros vaizdavimą – modelį, reikalingą vartotojams.
Duomenims, saugomiems DB, būdingos šios savybės:
• integruotumas;
• nepertekliškumas;
• nepriklausomumas.
Duomenų integruotumas reiškia, kad visi duomenys kaupiami ir saugomi kartu nustačius jų tarpusavio ryšius. Taip saugomus duomenis dažniausiai naudoja ne vienas, o keli vartotojai.
Antroji savybė nusako tai, jog duomenys saugomi vengiant jų dubliavimo. Kai yra pertekliškumas, t.y. kelios duomenų kopijos, joms veltui eikvojama atmintis, o modifikuojant duomenis tenka kelis kartus naudoti tas pačias atnaujinimo operacijas. Be to, kai duomenų kopijos atitinka skirtingas atnaujinimo stadijas, tai gali iššaukti prieštaringos informacijos pateikimą.
Duomenų nepriklausomumas reiškia, kad duomenų apdorojimo taikomosios programos nesikeičia modifikuojant duomenis.
2. Antroji DB samprata tapatina ją su programų, kurios atlieka duomenų apdorojimo operacijas, rinkiniu. Toks rinkinys vadinamas duomenų bazių valdymo sistema (DBVS). Galima sakyti, kad DBVS atlieka vartotojo sąsajos su saugomais duomenimis vaidmenį. Vartotojas tvarko DB duomenis, naudodamas DBVS priemones.
3. Pagal trečią traktuotę DB sąvoka apibrėžiama plačiausiai: ji apima sisteminius bei technologinius aspektus. DB – tai informacinių, matematinių, kalbinių, programinių, techninių ir organizacinių priemonių, įvertinant saugomus duomenis ir technologiniame procese užimtą personalą sistema centralizuotam duomenų kaupimui, siekiant gauti tuo metu reikalingą informaciją.
DB traktuojama kaip saugomų duomenų ir DBVS visuma, kuri kartais vadinama duomenų bazės sistema (DBS). Prie DBS dažniausiai priskiriami ir jų vartotojai. Tokios sistemos struktūra pavaizduota 1pav. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-08
DalykasInformatikos referatas
KategorijaInformatika
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis34.84 KB
AutoriusAusra
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Jurkevič
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Duomenu bazes (10) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • A. Jurkevič
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą