Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Informacijos šifravimas

Informacijos šifravimas

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Kriptografijos samprata, terminai, tikslai. Šifravimo istorija. Simetrinė ir asimetrinė kriptografija. Populiariausi šifravimo algoritmai. RSA šifravimo algoritmas. PGP šifravimo algoritmas. DES šifravimo algoritmas. Šifrų rūšys. Skaitmeniniai parašai. Slaptažodžiai. Kriptoanalizė. Laiškų šifravimo programos.

Ištrauka

Šiais laikais nei vienas neįsivaizduojame savo dienos be naujai gaunamos informacijos. Naujų žinių mes gauname iš laikraščių, televizijos, universiteto, ir, žinoma, iš plačiai paplitusio interneto. Be abejo, patys taip pat perduodame nemažą kiekį informacijos. Neretai ši informacija būna itin svarbi, ir žmogus, nenorėdamas, kad ji būtų naudojama piktiems kėslams, ją įslaptina (užšifruoja). Tokia užšifruota informacija negali pasinaudoti kiekvienas žmogus, o tik "tam ratui" priklausantys asmenys.
Informacijos šifravimas itin paplitęs internete. Kai čia veikia tiek daug "įsilaužėlių", bet kokios svarbios informacijos saugumui iškyla pavojus. Taip atsitinka todėl, kad informacija jiems yra lengvai skaitoma ir suprantama. "Įsilaužėliai" gautą informaciją gali perduoti "tretiems" asmenims, pakeisti ją taip, kad susidarytų klaidinga nuomonė apie žmogų ar organizaciją, ir pan. Todėl šiai problemai spręsti buvo sugalvotas šifravimo metodas, kuris neleistų piktavaliams pasinaudoti svarbia informacija ir užtikrintų asmens/organizacijos saugumą.
Būtent apie informacijos šifravimą, jam naudojamas priemones, jo veikimą ir kitus su tuo susijusius dalykus pakalbėsiu savo referate.

Mokslas apie šifravimą yra vadinamas kriptografija. Kriptografija (graikų k. kryptós – "paslėptas", gráphein – "rašyti") – mokslas, naudojantis matematiką užšifruoti ir dešifruoti duomenims. Kriptografija leidžia saugoti ypač slaptą informaciją ir siųsti ją nesaugiais tinklais (tokiais kaip internetas), taigi jos negali perskaityti niekas kitas kaip tik gavėjas.
Taigi kriptografija yra siejama su slaptu raštu. Vienas svarbiausių kriptografijos tikslų yra užtikrinti konfidencialumą, t. y. apsaugoti informaciją nuo neteisėtų vartotojų. Kad konfidencialumas būtų užtikrintas, siuntėjas užšifruoja pranešimą tam tikrais ženklais, kurie yra žinomi gavėjui. Atlikus tokią procedūrą, informacija yra apsaugoma ir nesuprantama "nelegaliems" vartotojams.
Šie metodai, kuriais pranešimas yra įslaptinamas, vadinami šifrais, arba šifravimo algoritmais. Dažniausiai šifras valdomas raktu — slapta informacijos dalele, kuri įtakoja šifruoto teksto gamybą. Šifravimas yra šifro panaudojimo procesas, t. y. pranešimo, kurį norima išsaugoti, vertimas iš originalios kalbos (atviro teksto) į užkoduotą, nesuprantamą formą (slaptaraštį). Gavėjas gali atkurti pranešimo turinį pasitelkdamas dešifravimą – atlikdamas procedūrą atvirkštine tvarka (slaptaraštį versdamas atgal į atvirą tekstą). Šifravimo ir dešifravimo algoritmai, raktai, atviri tekstai ir slaptaraščiai sudaro kriptosistemą, arba šifravimo schemą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-18
DalykasInformatikos referatas
KategorijaInformatika
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis30.18 KB
Autoriusrima
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Informacijos sifravimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą