Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Lošimų teorija, sprendimų priėmimas, sprendimų medis

Lošimų teorija, sprendimų priėmimas, sprendimų medis

  
 
 
123456
Aprašymas

Lošimų teorijos metodai. Lošimų (mokesčių) matrica. Minimakso principo taikymas. Lošimo uždavinių sprendimas iteraciniu metodu. Statistinių sprendimų teorijos metodai. Statistinių sprendimų paieškos kriterijai ir metodai. Atvejis, kai žinomos "gamtos" strategijų tikimybės. Maksimininis Valdo kriterijus. Sevidžo minimaksinės rizikos kriterijus. Hurvico pesimistinis-optimistinis kriterijus. Sprendimų medžiai. Sprendimų medžio diagrama. Papildomos informacijos panaudojimas.

Ištrauka

Daugumoje praktinių situacijų sprendimų ieškoma neapibrėžtomis aplinkybėmis, kai tikslai neaiškūs, veikiant konkurentams ar priešininkams. Vis dėlto net ir tokiomis sąlygomis gali būti pasirinkti geresni ar blogesni sprendimai, kuriuos tenka vertinti pagal vidutinį poveikį.
Be abejo, pasirinkti sprendimą visada šiek tiek rizikinga, nes niekad negali būti tiksliai apibrėžtos visos sąlygos. Dažnai naudinga išnagrinėti įvairius sprendimo variantus ir pasirinkti geriausią iš jų. Tokius uždavinius sprendžia lošimų teorija, taip pat statistinių sprendimų teorija, kuri nagrinėjama 12 skyriuje.
Lošimų teorija taikoma, kai susiduria dviejų ar daugiau veikiančių žmonių grupių (valstybių, ginkluotųjų pajėgų ir pan.), turinčių priešingus tikslus, interesai. Sakoma, kad sprendimai daromi konfliktinėje situacijoje. Taigi lošimų teorija nagrinėja konfliktines situacijas ir siūlo rekomendacijas jų dalyviams.
Bet kurią konfliktinę situaciją galima supaprastinti ir sudaryti jos modelį (vadinamąjį lošimo modelį), kuris veikia, jei laikomasi tam tikrų taisyklių. Tokių modelių pavyzdžiai - šachmatai, šaškės, kortos ir kt. Lošimo dalyviai vadinami lošėjais. Jų gali būti du ir daugiau. Čia nagrinėjamos tik dviejų dalyvių konfliktinės situacijos.
Lošimo taisyklėse numatomi galimi kiekvieno lošėjo veiklos variantai, jiems prieinama informacija apie priešininko veiksmus ir losimo rezultatus, gaunamus naudojant po vieną kiekvieno lošėjo variantą.
Losimas vadinamas su nuline suma, jei vienas lošėjas išlošia tiek, kiek pralošia kitas, t. y. bendras lošimo rezultatas lygus nuliui. Kiekvienas lošimas susideda iš ėjimų. Lošimų teorijoje ėjimu vadinamas vieno varianto pasirinkimas ir jo įgyvendinimas. Ėjimai gali būti atsitiktiniai ir determinuoti. Atsitiktinis ėjimas - tai vieno iš galimų variantų pasi-rinkimas taikant atsitiktinių dydžių imitavimo mechanizmą. Determinuotas ėjimas - tai sąmoningas vieno konkretaus varianto pasirinkimas. Kai kurie azartiniai lošimai susideda tik iš atsitiktinių ėjimų (ruletė, kauliuko su skaičiais ar monetos mėtymas ir pan.), kiti -tik iš determinuotų ėjimų (pvz., šachmatai), dar kiti yra mišrūs (pvz., kortos).
Lošimų teorijoje nagrinėjami tik lošimai su determinuotais ėjimais.
Losimas vadinamas baigtiniu, jeigu kiekvienas dalyvis naudojasi ribotu variantų skai-čiumi, ir begaliniu - jei nors vienas dalyvis naudojasi begaliniu variantų skaičiumi.
Lošimų teorijos tikslas - rekomenduoti kiekvienam dalyviui optimaliąją strategiją. Tai tokia strategija, kuri garantuoja maksimalų vidutinį išlošį, kartojant lošimą daug kartų. Čia strategija suprantama kaip rekomendacijų aibė konkrečioje konfliktinėje situacijoje. Pasirenkant optimaliąją strategiją laikomasi principo, jog kitas lošimo dalyvis yra ne mažiau protingas ir daro viską, kad priešininko laimėta suma būtų minimali.

Tarkime, vienas lošimo dalyvis A gali pasirinkti bet kurią iš m strategijų, kitas B - bet kurią iš n strategijų. Toks lošimas vadinamas m x n lošimu. Pažymėjus pirmojo dalyvio strategijas A1, A2, ..., Am ir antrojo - B1, B2, . . ., Bn, galima apskaičiuoti kiekvienos poros strategijų išlošius aij. Apskaičiavę visus rezultatus ir surašę juos į lentelę, gauname lošimų (mokesčių) matricą (1 lentelė).
1 lentelė. Lošimų (mokesčių) matrica ...

Rašto darbo duomenys
DalykasInformatikos referatas
KategorijaInformatika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis316.59 KB
AutoriusAlvydas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Losimu teorija sprendimu priemimas sprendimu medis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą