Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Komunikacijos priemonės ir jų istorinė raida: raštas, spauda, telegrafas, telefonas, radijas

Komunikacijos priemonės ir jų istorinė raida: raštas, spauda, telegrafas, telefonas, radijas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Telegrafas. Telefonas. Radijas. Raštas. Dalykinė rodyklė.

Ištrauka

Telegrafas (gr. tele - tolimas, graphein - rašyti) buvo išrastas 1832 m. P. Šilingo (Rusija), tai seniausia elektroninio ryšio rūšis - raidinių ir skaitmeninių pranešimų (telegramų) perdavimas elektroniniais signalais. Tačiau pats telegrafo veikimo principas (ženklų perdavimas) buvo žinomas dar iki rašytinės istorijos. Terminas telegrafas buvo pradėtas vartoti žymiai anksčiau nei išrastas elektroninis telegrafas.
Vienas iš sėkmingiausių vizualinių (optinių) telegrafų buvo sukurtas Prancūzijoje, brolių Šapų (Chappe) 1791 metais. Kaip tik jų naujasis išradimas (semoforas) ir buvo pradėtas vadinti telegrafu.
Elektrinis telegrafas buvo išrastas tada, kai buvo atrasta elektra. Vienas iš pagrindinių veiksnių, paskatinusio elektrinio telegrafo išradimą buvo Alessandro Volta galvaninio elemento išradimas, kuris leido sumažinti įtampa ir tuo pačiu ilgesnį laiką išlaikyti elektros energiją.
Pirmieji du tikri elektriniai telegrafai praktiškai buvo išrasti tuo pačiu metu. 1837m. Didžiosios Britanijos išradėjai William Fothergill Cooke ir Charles Wheatstone užpatentavo telegrafo sistemą, kurioje buvo šeši laidai ir penkios paslankios adatos sujungtos su galvaniniu gavėju.
1835 metais Samuel F. B. Morse sukūrė garsiąją abėcėlę, sistemą, kuri susideda iš taškų ir brūkšnių. Ši sistema kodavo Lotynų abėcėlės raides ir skaičius. 1837 m. Samuel F. B. Morse užpatentavo savo elektromagnetinį telegrafą. Vėliau jis sudarė partnerystę su Alfred Vail, kuris buvo gabus mechanikas. Alfred`as Vail`as patobulino ir supaprastino Morses elektromagnetinį telegrafą. Pirmą kartą Morsė įrenginį pademonstravo 1837 m., savo darbo bičiuliams.
1843 metais Morse gavo finansavimą iš JAV vyriausybės ir pastatė eksperimentinę liniją (60km.), kuri sujungė Vašingtoną ir Baltimore.

Nors daugelis mano, kad Aleksandras Belas išrado telefoną, tačiau išradimo istorija yra sudėtingesnė. 1861 m. vokiečių mokytojas Filipsas Raisas (Reis) sukūrė įrenginį, kurį pavadino telefonu. Juo laidais galima buvo perduoti muziką. Jeigu savo išradimui būtų skyręs daugiau laiko, Raisas būtų perdavęs ir kalbą.
Šiuolaikinį telefoną sukūrę du vyrai padarė tai stulbinančiai panašiomis aplinkybėmis. Aleksandras Belas iš Bostono ir Eliša Grėjus (Gray) iš Čikagos stengėsi sukurti harmoninį telegrafą – įrenginį, leidžiantį keletą telegrafo signalų sklisti ta pačia linija. Šią problemą vėliau išsprendė Tomas Edisonas. Nepasisekus sukurti harmoninio telegrafo, abu šie vyrai metėsi kurti telefono. Jie abu padavė prašymus patentams tą pačią 1876 m. vasario 14 dieną, tik Belas iš artimesnio Bostono į Patentų biurą atvyko keliomis valandomis anksčiau už Grėjų. Taip JAV telefono patentas Nr. 174 465 buvo išduotas Belui.
Pirmieji metai Belui nebuvo palankūs ir jis 1877 m. už 100 tūkst. dolerių patentą pardavė Western Union kompanijai. Nepatenkinta Belo išradimu pastaroji pasamdė Grėjų su Edisonu patobulinti telefono. Dabartinės JAV telefono kompanijos AT&T pirmtakė buvo Belo kompanija. Ji laimėjo konkurenciją ilgoje kovoje su Western Union. Dabar Belo kompanija, žinoma kaip AT&T, yra didžiausia telefono kompanija pasaulyje, kurioje dirba per 1 mln. darbuotojų ir valdo daugiau kaip 100 mln. telefonų.
Po kelerių metų Raiso telefonas vėl buvo atsidūręs dėmesio centre, kai keletas mažesnių kompanijų bandė sumenkinti Belo patentą ir parodyti, kad Raiso idėja buvo pirmutinė. Bet viename teisme teisėjas pastebėjo, kad "Raiso amžius niekada nebūtų sukūręs kalbančio telefono", ir Belas laimėjo. Daugelį principinių sprendimų kartais padaro teisėjai. Net kas turi tapti šalies prezidentu...…
Visus telefonus sudaro siųstuvai ir imtuvai. Juos ir reikėjo sukurti. Belas sukūrė du skirtingus siųstuvus - mikrofonus. Viename buvo membrana, prispausta prie metalinio strypelio, įmerkto į silpną rūgštį. Kai žmogus kalbėjo į mikrofoną, garsas judino membraną, kuri savo ruožtu kilojo strypelį rūgštyje. Judėdamas strypelis keitė elektros varžą tarp jo ir indo dugno su rūgštimi. Kalbant į mikrofoną reikėjo tą indą su rūgštimi (1 pav.) laikyti rankoje. Beeksperimentuodamas Belas kartą išpylė rūgštį sau ant klyno ir sušuko padėjėjui Vatsonui: "Vatsonai, ateik čia!" Tai ir buvo pirmoji telefonu perduota kalba.
Belas suprato, kad kelnių jo klientams reiks daugiau nei tokių telefono aparatų, ir sugalvojo garso keitimui į elektros srovę panaudoti magnetinės indukcijos reiškinį. Indas su rūgštimi buvo pakeistas membrana, kuri lietė vielos spiralėje esantį strypelį. Garsas, judindamas membraną, judino strypelį spiralėje ir šioje susidarydavo elektros srovė. Šis įrenginys neveikė gerai kaip mikrofonas, tačiau veikė gerai kaip garso imtuvas – telefonas. Taigi net dabartiniams telefonams ir garsiakalbiams praverčia Belo idėja. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasInformatikos referatas
KategorijaInformatika
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis62.26 KB
Autoriusdovydas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2002 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasI. Kupčiūnienė
Švietimo institucijaKaišiadorių Algirdo Brazausko vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Komunikacijos priemones ir ju istorine raida rastas spauda telegrafas telefonas radijas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Kaišiadorių Algirdo Brazausko vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • I. Kupčiūnienė
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą