Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Skaitmeninis parašas (2)

Skaitmeninis parašas (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Sertifikatai. Skaitmeninio sertifikato reikšmė, jo teikiamos galimybės. Sertifikato įsigijimas ir panaudojimas. Sertifikato veikimo būdai. Skaitmeninis parašas. Skaitmeninio parašo atsiradimo istorija. Skaitmeninio parašo samprata ir rūšys. Skaitmeninio parašo reikalingumas. Skaitmeninio parašo kūrimas. Skaitmeninio parašo rūšys. Skaitmeninio parašo subjektai. Teisinė galia. Skaitmeninio parašo naudojimas, jo priežiūra bei apsauga. Skaitmeninio parašo įsigalėjimo problemos. Skaitmeninio parašo perspektyvos. Išvados. Nuotraukos ir lentelės.

Ištrauka

Visi rašytiniai sandoriai yra asmenų patvirtinami parašais. Parašas atlieka asmens valios išraiškos patvirtinimo funkciją. Parašas ant popieriaus turi didžiulę reikšmę įtvirtinant žmonių tarpusavio pasitikėjimą, garantuojant teisinių santykių stabilumą.
Atsiradus galimybei bendrauti nuotoliniu būdu, konkrečiai telefak¬su, iškilo klausimas, ar faksimilės forma gauta dokumento, kuriame at¬vaizduotas ir dokumentą pasirašiusio asmens parašas, kopija prilygintina originalui. Verslo praktikoje šis klausimas buvo išspręstas teigiamai dėl patogumo sumetimų. Teismai šioje srityje taip pat neatsilieka ir faksimi¬linis parašas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pripažintas kaip turintis tei¬sinę galią.
Tačiau žymiai daugiau problemų kilo atsiradus elektroninėms duome¬nų perdavimo priemonėms. Internetas ir elektroninis paštas tapo vienais iš svarbiausių informacinės visuomenės atributų. Natūralu, kad iškilo porei¬kis pasinaudoti www ir el. pašto galimybėmis tiek sudarant sandorius, tiek deklaruojant pajamas, tiek kitose srityse. Tačiau juk negalima tikėtis, kad nuskenuotas popierinis parašas ir jo įterpimas elektroniniame dokumente bus pakankamas valios išreiškimo įrodymas, nes tokį "parašą" gali įterpti bet kas, t. y. prarandamas unikalumo požymis. Būtina reglamentuoti reikalavimus, kuriuos turi atitikti skaitmeninis, dar vadinamu elektroninis parašas, kad bet kuris kitas asmuo (o ypač teismas) galėtų pripažinti tokį parašą.
Taigi, tarptautinės organizacijos bei valstybės, kurių tarpe ir Lietuva, nutarė elektroninio parašo sritį sureguliuoti kaip įmanoma operatyviau.


Skaitmeninis sertifikatas - tai elektroninis paso, vairuotojo pažymėjimo arba nario kortelės atitikmuo, kurio pagalba Jūs galite įrodyti savo asmens tapatybę arba teisę prieiti prie Jums reikalingos informacijos internete.
Sertifikatą sudaro du raktai – viešas ir privatus, bei sertifikavimo tarnybos patvirtinimas, kad šie raktai priklauso konkrečiam asmeniui. Viešas raktas yra tas, kurį mato kiekvienas, gavęs jūsų siųsta dokumentą. Privatus raktas leidžia pasirašyti tą dokumentą prieš išsiunčiant. Specialūs iššifravimo algoritmai užtikrina, kad informaciją, kuri buvo užšifruota vienu raktu galima dešifruoti tik turint kitą raktą.Taip pat naudojant skaitmeninį sertifikatą yra galimybė patikrinti vartotojo teises į konkretų raktą - tai užkerta kelią neteisėtam asmeninio rakto naudojimui. Taigi, skaitmeniniai sertifikatai specialaus šifravimo dėka suteikia absoliutų saugumą ir garantuoja visų elektroninių veiksmų dalyvių tapatybę.
Skaitmeninį sertifikatą sudaro ir skiria sertifikavimo paslaugas teikianti organizacija (Certification Authority - CA), pasirašanti savo privačiu raktu. Ji taip pat teikia sertifikatų duomenis parašo naudotojams elektroniniams parašams tikrinti.
Paprastai skaitmeninis sertifikatas susideda iš:

• Savininko viešo rakto
• Savininko vardo
• Viešo rakto galiojimo termino
• Skaitmeninį sertifikatą teikiančios organizacijos (CA) pavadinimo
• Skaitmeninio sertifikato serijinio numerio
• Sertifikatą teikiančios organizacijos skaitmeninio parašo.

Viešojo rakto kodavimo technologija. Šį būdą išrado JAV Masačiusetso Technologijos Instituto profesoriai R. Rivest, A. Shamir, ir L.Adleman.(RSA) Nors viešasis ir asmeninis raktai yra skirtingi, tačiau jie gali atlikti tiktai vienpusį kodavimą - užkoduoti pranešimą taip, kad jį atkoduotų tik kitas tos pačios poros raktas. RSA viešasis raktas perduodamas asmenims, su kuriais kontaktuojama, o asmeninis raktas turi būti gerai apsaugotas. Asmeninio rakto pagalba siuntėjas siunčiamą žinutę užkoduoja. Tokiu būdu ši užkoduota žinutė gali būti atkoduota tik su žinutės gavėjo viešuoju raktu.
Ir atvirkščiai, siunčiamas pranešimas, kuris užkoduojamas viešuoju raktu, gali būti atkoduotas tik su asmeniniu raktu. Kitaip tariant raktai koduoja "priešingomis kryptimis". Ši technologija sukuria pagrindą elektroninio parašo atsiradimui. Jei gavėjas gali atkoduoti pranešimą viešojo rakto pagalba, tai ši žinutė yra užkoduota siuntėjo asmenino rakto pagalba. Kadangi asmeninis raktas yra tik vienas ir yra gerai apsaugotas, tai jis tampa tam tikru elektroniniu parašu - dokumentu, kurio niekas kitas negali sukurti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasInformatikos referatas
KategorijaInformatika
TipasReferatai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis135.28 KB
AutoriusGiedrius
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skaitmeninis parasas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 22 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą